GLPI Project - en to cs_CZ translation catalogue (152 entries)

en: Dashboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Tickets
cs_CZ: Požadavky

en: Reports
cs_CZ: Výkazy

en: Charts
cs_CZ: Grafy

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Tickets Statistics
cs_CZ: Statistiky požadavků

en: by Technician
cs_CZ: podle technika

en: by Requester
cs_CZ: podle žadatele

en: by Date
cs_CZ: podle data

en: Overall
cs_CZ: Celkově

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: users
cs_CZ: uživatelé

en: active
cs_CZ: aktivní

en: Tickets Evolution
cs_CZ: Vývoj požadavků

en: Tickets by Status
cs_CZ: Požadavky dle stavu

en: Tickets by Entity
cs_CZ: Požadavky dle entity

en: Tickets by Category
cs_CZ: Požadavky dle kategorie

en: Daily Evolution
cs_CZ: Denní vývoj

en: Tickets Total
cs_CZ: Celkem požadavků

en: by Entity
cs_CZ: podle entity

en: TOP 10 - Requester
cs_CZ: Deset nej – žadatelé

en: Entity
cs_CZ: Entita

en: Open Tickets
cs_CZ: Otevřené požadavky

en: Today Tickets
cs_CZ: Dnešní požadavky

en: by Group
cs_CZ: podle skupin

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Satisfaction
cs_CZ: Spokojenost

en: Late
cs_CZ: Pozdě

en: Opened Tickets by Status
cs_CZ: Otevřené požadavky dle stavu

en: Last Tickets
cs_CZ: Nejnovější požadavky

en: All
cs_CZ: Vše

en: New version
cs_CZ: Nová verze

en: avaliable
cs_CZ: k dispozici

en: January
cs_CZ: leden

en: February
cs_CZ: únor

en: March
cs_CZ: březen

en: April
cs_CZ: duben

en: May
cs_CZ: květen

en: June
cs_CZ: červen

en: July
cs_CZ: červenec

en: August
cs_CZ: srpen

en: September
cs_CZ: září

en: October
cs_CZ: říjen

en: November
cs_CZ: listopad

en: December
cs_CZ: prosinec

en: Sunday
cs_CZ: neděle

en: Monday
cs_CZ: pondělí

en: Tuesday
cs_CZ: úterý

en: Wednesday
cs_CZ: středa

en: Thursday
cs_CZ: čtvrtek

en: Friday
cs_CZ: pátek

en: Saturday
cs_CZ: sobota

en: Consult
cs_CZ: Konzultovat

en: Clean
cs_CZ: Vyčistit

en: No ticket found
cs_CZ: Nenalezen žádný požadavek

en: Select a technician
cs_CZ: Vyberte technika

en: Select a requester
cs_CZ: Vyberte žadatele

en: Title
cs_CZ: Nadpis

en: Opening date
cs_CZ: Datum otevření

en: Close date
cs_CZ: Datum uzavření

en: Closed
cs_CZ: Uzavřeno

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Next
cs_CZ: Následující

en: Requester
cs_CZ: Žadatel

en: Opened
cs_CZ: Otevřeno

en: Period
cs_CZ: Období

en: Yesterday
cs_CZ: Včera

en: Last 7 days
cs_CZ: Uplynulých 7 dnů

en: Last 15 days
cs_CZ: Uplynulých 15 dnů

en: Last 30 days
cs_CZ: Uplynulých 30 dnů

en: Last 90 days
cs_CZ: Uplynulých 90 dnů

en: Last 180 days
cs_CZ: Uplynulých 180 dnů

en: Last 3 months
cs_CZ: Uplynulé 3 měsíce

en: Select a entity
cs_CZ: Vybrat entitu

en: Select a group
cs_CZ: Vybrat skupinu

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Developed by
cs_CZ: Vyvinuto

en: User rights management
cs_CZ: Správa uživatelských oprávnění

en: Tab display
cs_CZ: Zobrazení v panelech

en: Tickets by Source
cs_CZ: Požadavky dle zdroje

en: Last Events
cs_CZ: Nedávné události

en: Logged Users
cs_CZ: Přihlášení uživatelé

en: Computers by Operating System
cs_CZ: Počítače podle operačního systému

en: Computers by Type
cs_CZ: Počítače dle typu

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Monitors by Manufacturer
cs_CZ: Monitory podle výrobce

en: Monitors by Model
cs_CZ: Monitory podle modelu

en: Printers by Manufacturer
cs_CZ: Tiskárny podle výrobce

en: Printers by Model
cs_CZ: Tiskárny podle modelu

en: Networkequipments by Manufacturer
cs_CZ: Síťová zařízení podle výrobce

en: Networkequipments by Model
cs_CZ: Síťová zařízení podle modelu

en: Phones by Manufacturer
cs_CZ: Telefony podle výrobce

en: Phones by Model
cs_CZ: Telefony podle modelu

en: Peripherals by Manufacturer
cs_CZ: Periferie podle výrobce

en: Peripherals by Model
cs_CZ: Periferie podle modelu

en: Top 10 - Software Vendors
cs_CZ: Deset nejčastějších – výrobci software

en: Top 10 - Software Install
cs_CZ: Deset nejčastějších – nainstalovaný software

en: Cartridges by Manufacturer
cs_CZ: Náplně podle výrobce

en: Used
cs_CZ: Použito

en: Assets by Type
cs_CZ: Majetek podle typu

en: Unknown
cs_CZ: Neznámé

en: Computer
cs_CZ: Počítač

en: Printer
cs_CZ: Tiskárna

en: Networkequipment
cs_CZ: Síťové zařízení

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Peripheral
cs_CZ: Periferie

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Tickets Map
cs_CZ: Mapa požadavků

en: Fill in entities: address, city, state and country.
cs_CZ: Vyplňte v entitách: adresa, město, stát a země.

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: by Category
cs_CZ: podle kategorie

en: Select a category
cs_CZ: Vybrat kategorii

en: by Location
cs_CZ: podle umístění

en: Select a location
cs_CZ: Vybrat umístění

en: Welcome
cs_CZ: Vítejte

en: Select a asset
cs_CZ: Vybrat majetek

en: by Assets
cs_CZ: podle majetku

en: Print
cs_CZ: Vytisknout

en: by SLA
cs_CZ: podle SLA

en: Select a SLA
cs_CZ: Vybrat SLA

en: by OLA
cs_CZ: podle OLA

en: Select a OLA
cs_CZ: Vybrat OLA

en: Current
cs_CZ: Stávající

en: Current year
cs_CZ: Tento rok

en: Period in index page
cs_CZ: Období na domovské stránce

en: Theme
cs_CZ: Motiv vzhledu

en: by Type
cs_CZ: podle Typu

en: Select a type
cs_CZ: Vybrat typ

en: Select a manufacturer
cs_CZ: vybrat výrobce

en: Weekly Tickets
cs_CZ: Týdenní požadavky

en: Show/hide columns
cs_CZ: Zobrazit/skrýt sloupce

en: day
cs_CZ: dny

en: days
cs_CZ: dnů

en: Ticket Solving Period
cs_CZ: Období řešení požadavku

en: Open Tickets Age
cs_CZ: Stáří otevřených požadavků

en: My Dashboard
cs_CZ: Moje nástěnka

en: Tickets by Priority
cs_CZ: Požadavky dle priority

en: Solved
cs_CZ: Vyřešeno

en: Tickets across time
cs_CZ: Požadavky v čase

en: Tickets by hour
cs_CZ: Požadavků za hodinu

en: Tickets by week day
cs_CZ: Požadavků za den

en: Tickets by month
cs_CZ: Požadavků za měsíc

en: Due Date
cs_CZ: Termín

en: Overdue
cs_CZ: Opožděné

en: Within
cs_CZ: V rámci

en: Summary Report
cs_CZ: Souhrný výkaz

en: Summary
cs_CZ: Souhrn

en: Selected
cs_CZ: Vybráno

en: accumulated
cs_CZ: nahromaděné

en: Sons
cs_CZ: Podřízené

en: Task sum
cs_CZ: Součet úkolů
