GLPI Project - en to de_DE translation catalogue (157 entries)

en: Reports
de_DE: Berichte

en: Charts
de_DE: Graphen

en: Tickets Statistics
de_DE: Ticket-Statistiken

en: by Technician
de_DE: nach Techniker

en: by Requester
de_DE: nach Antragsteller

en: by Date
de_DE: nach Datum

en: Overall
de_DE: Übersicht

en: Today
de_DE: Heute

en: Total
de_DE: Gesamt

en: users
de_DE: Benutzer

en: active
de_DE: Aktiv

en: Tickets Evolution
de_DE: Tickettrend

en: Tickets by Status
de_DE: Tickets nach Status

en: Tickets by Entity
de_DE: Tickets nach Unternehmen

en: Tickets by Category
de_DE: Tickets nach Kategorie

en: Daily Evolution
de_DE: Tagestrend

en: Tickets Total
de_DE: Tickets Gesamt

en: by Entity
de_DE: nach Einheiten

en: TOP 10 - Requester
de_DE: TOP 10 - Anforderer

en: Entity
de_DE: Einheiten

en: Open Tickets
de_DE: Offene Tickets

en: Today Tickets
de_DE: Heutige Tickets

en: by Group
de_DE: nach Gruppe

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Satisfaction
de_DE: Zufriedenheit

en: Late
de_DE: Verspätet

en: Opened Tickets by Status
de_DE: Offene Tickets nach Status

en: Last Tickets
de_DE: Letzte Tickets

en: All
de_DE: Alle

en: New version
de_DE: Neue Version

en: avaliable
de_DE: verfügbar

en: January
de_DE: Januar

en: February
de_DE: Februar

en: March
de_DE: März

en: May
de_DE: Mai

en: June
de_DE: Juni

en: July
de_DE: Juli

en: October
de_DE: Oktober

en: December
de_DE: Dezember

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Monday
de_DE: Montag

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Friday
de_DE: Freitag

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Consult
de_DE: Aufrufen

en: Clean
de_DE: Verwerfen

en: No ticket found
de_DE: Kein Ticket gefunden

en: Select a technician
de_DE: Techniker wählen

en: Select a requester
de_DE: Anforderer wählen

en: Title
de_DE: Titel

en: Opening date
de_DE: Erstellungsdatum

en: Close date
de_DE: Abschlussdatum

en: Technician | Technicians
de_DE[0]: Techniker
de_DE[1]: Techniker

en: Closed
de_DE: Geschlossen

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Next
de_DE: Weiter

en: Requester
de_DE: Anforderer

en: Opened
de_DE: Offene

en: Period
de_DE: Zeitraum

en: Yesterday
de_DE: Gestern

en: Last 7 days
de_DE: Die letzten 7 Tage

en: Last 15 days
de_DE: Die letzten 15 Tage

en: Last 30 days
de_DE: Die letzten 30 Tage

en: Last 90 days
de_DE: Die letzten 90 Tage

en: Last 180 days
de_DE: Die letzten 180 Tage

en: Last 3 months
de_DE: Die letzten 3 Monate

en: Select a entity
de_DE: Einheit wählen

en: Select group
de_DE: Gruppe wählen

en: Developed by
de_DE: Entwickelt von

en: User rights management
de_DE: Benutzerrechteverwaltung

en: Tab display
de_DE: Tab-Anzeige

en: Tickets by Source
de_DE: Tickets nach Quelle

en: Last Events
de_DE: Letzte Ereignisse

en: Logged Users
de_DE: geloggte Benutzer

en: Computers by Operating System
de_DE: Computer nach Betriebssystem

en: Computers by Type
de_DE: Computer nach Typ

en: Quantity
de_DE: Menge

en: Monitors by Manufacturer
de_DE: Monitore nach Hersteller

en: Monitors by Model
de_DE: Monitor-Modelle

en: Printers by Manufacturer
de_DE: Drucker nach Hersteller

en: Printers by Model
de_DE: Drucker-Modelle

en: Networkequipments by Manufacturer
de_DE: Netzwerkgeräte-Modell nach Hersteller

en: Networkequipments by Model
de_DE: Netzwerkgeräte-Modell

en: Phones by Manufacturer
de_DE: Telefone nach Hersteller

en: Phones by Model
de_DE: Telefon-Modelle

en: Peripherals by Manufacturer
de_DE: Geräte nach Hersteller

en: Peripherals by Model
de_DE: Geräte-Modell

en: Top 10 - Software Vendors
de_DE: Top 10 - Software nach Hersteller

en: Top 10 - Software Install
de_DE: Top 10 - Software nach Installation

en: Cartridges by Manufacturer
de_DE: Kartuschen nach Hersteller

en: Used
de_DE: Gebraucht

en: Assets by Type
de_DE: Vermögenswert nach Typ

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Printer
de_DE: Drucker

en: Networkequipment
de_DE: Netzwerkgerät

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Peripheral
de_DE: Geräte

en: Map
de_DE: Karte

en: Tickets Map
de_DE: Ticket-Karte

en: Fill in entities: address, city, state and country.
de_DE: Felder ausfüllen: Adresse, Stadt, Staat und Land.

en: Select
de_DE: Wählen

en: by Category
de_DE: nach Kategorie

en: Select a category
de_DE: Kategorie wählen

en: by Location
de_DE: nach Ort

en: Select a location
de_DE: Standort wählen

en: Welcome
de_DE: Willkommen

en: Select a asset
de_DE: Vermögenswert wählen

en: by Assets
de_DE: nach Vermögenswert

en: Print
de_DE: Drucken

en: by SLA
de_DE: nach SLA

en: Select a SLA
de_DE: SLA wählen

en: by OLA
de_DE: nach OLA

en: Select a OLA
de_DE: OLA wählen

en: Current
de_DE: Laufend

en: Current year
de_DE: Laufendes Jahr

en: Period in index page
de_DE: Zeitraum auf Start-Seite

en: Theme
de_DE: Thema

en: by Type
de_DE: nach Typ

en: Select a type
de_DE: Typ wählen

en: Select a manufacturer
de_DE: Hersteller wählen

en: Weekly Tickets
de_DE: Wöchentliche Tickets

en: Show/hide columns
de_DE: Anzeigen/Ausblenden Spalten

en: day
de_DE: Tag

en: days
de_DE: Tage

en: Ticket Solving Period
de_DE: Lösungszeitraum

en: Open Tickets Age
de_DE: Alter offenener Tickets

en: My Dashboard
de_DE: Meine Statistik

en: Tickets by Priority
de_DE: Tickets nach Priorität

en: Solved
de_DE: Gelöst

en: Tickets across time
de_DE: Tickets nach Zeit

en: Tickets by hour
de_DE: Tickets nach Stunde

en: Tickets by week day
de_DE: Tickets nach Wochentag

en: Tickets by month
de_DE: Tickets nach Monat

en: Due Date
de_DE: Ablaufdatum

en: Overdue
de_DE: Überfällig

en: Within
de_DE: Innerhalb

en: Metrics
de_DE: Metrik

en: Period for Metrics
de_DE: Metrik-Zeitraum

en: Current month
de_DE: Laufender Monat

en: Last 60 days
de_DE: Die letzten 60 Tage

en: Show Server info
de_DE: Serverinformationen anzeigen

en: Tickets Page
de_DE: Ticket-Seite

en: Widgets settings
de_DE: Konfiguration Widgets

en: Summary Report
de_DE: Kurzbericht

en: Summary
de_DE: Zusammenfassung

en: Selected
de_DE: Ausgewählt

en: Popup
de_DE: Pop-up

en: Enter the latitude and longitude in Administration -> Entities -> Dashboard Map
de_DE: Geben Sie den Breiten- und Längengrad in Administration -> Entities -> Karte Dashboard

en: Dashboard map
de_DE: Karte Dashboard

en: To configure Google maps
de_DE: So konfigurieren Sie Google Maps

en: Create an API key
de_DE: Erstelle ein API key

en: Paste your key bellow and save
de_DE: Fügen Sie Ihren Schlüssel unten ein und speichern Sie

en: accumulated
de_DE: angesammelt

en: Sons
de_DE: Untergeordnetes

en: Task sum
de_DE: Summe der Aufgaben
